1 grudnia 2018 r. - Światowy Dzień AIDS

Promocja Zdrowia » Akcje / Kampanie » Światowy Dzień Walki z AIDS - 1 grudnia » 1 grudnia 2018 r. - Światowy Dzień AIDS

 

W tym roku przypada 30 rocznica Światowego Dnia AIDS, obchodzonego jak co roku w dniu
1 grudnia.

UNAIDS – agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych powołana do walki z epidemią AIDS – ogłosiła, że tegorocznym tematem towarzyszącym obchodom Światowego Dnia AIDS jest "Poznaj swój status". Podniesienie świadomości na temat własnego statusu serologicznego jest jedynym sposobem, żeby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie HIV. Wirus HIV nie powoduje żadnych dolegliwości, objawów, na podstawie, których można stwierdzić zakażenie.  Można nawet przez 10 lat nie wiedzieć o tym, że uległo się zakażeniu.

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, do 31 lipca 2018 r. roku odnotowano, że w Polsce żyje 23 311 ludzi zakażonych wirusem HIV, u 3 627 osób rozpoznano AIDS, a 1 398 chorych na AIDS zmarło. Najnowsze dane wskazują, że w Polsce obserwowany jest wzrost liczby nowo rozpoznawanych zakażeń HIV –
o 19% w odniesieniu do lat poprzednich.

 

W związku z powyższymi danymi epidemiologicznymi HIV/AIDS, w tym szczególnym dniu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starogardzie Gdańskim zachęca do poznania własnego statusu serologicznego poprzez wykonanie badań w kierunku zakażenia HIV.

 

Pamiętajcie!

  1. Po pierwsze, zakażenie HIV wykryte odpowiednio wcześnie, pozwala podjąć właściwe leczenie, zapobiegać rozwojowi choroby i nie dopuścić do rozwinięcia się AIDS.

  2. Po drugie, test można wykonać anonimowo, bezpłatnie, bez skierowania oraz zapisów w Punktach Konsulatcyjno-Diagnostycznych (PKD). Wykaz wszystkich PKD
    w poszczególnych miastach w Polsce jest dostępny na stronie aids.gov.pl.